Podél Moravy I, 22 km
Chropyně zámek
foto: Michael 2002
Naše putování začínáme v městečku Chropyně u loveckého zámečku, ve kterém se nachází především sbírka historických zbraní a kolekce obrazů českého malíře Emila Filly. Kromě cyklomapy bude naším průvodcem na celé trase značená cyklotrasa druhé třídy č. 46 vedená souběžně s řekou Moravou. Od zámku vyrážíme kolem chropyňského rybníka zvaného též Zámecký, který byl vyhlášen v roce 1954 národní přírodní rezervací, a je hnízdištěm a místem odpočinku vodního ptactva. Je také jednou z mála lokalit, kde se vyskytuje kriticky ohrožený botanický druh kotvice plovoucí.
Podzámecká zahrada Kroměříž
foto: Michael 2002
Podzámecká zahrada
Následuje napojení na asfaltovou silnici směrem na město Kroměříž, za svižného tempa projíždíme vesnicí Plešovec a dojíždíme do Kroměříže. Pouhé projetí městem je doslova barbarským činem, neboť je zde k vidění mnoho unikátních památek, především kroměřížský barokní zámek. Pod ním je rozsáhlá Podzámecká zahrada ve francouzko-anglickém stylu s rybníčky a tekoucími říčkami, stromovými skupinami se vzácnými dřevinami střídající se s altánky, sochami, záhony květin a také s malou zoologickou zahradou. Rozlehlostí a ladným uspořádáním zahradních ploch je podzámecká zahrada jednou z nejkrásnějších v republice. Ale pozor nenechte se zmást stopy kol na cestičkách, vjezd do zahrady je na kole zakázán pod pokutou jeden tisíc korun, takže nedoporučuji riskovat, už jenom proto že si můžete vysloužit poznámky od starších návštěvníků parku :-).
Květná zahrada Kroměříž
foto: Michael 2002
Květná zahrada
Ve městě se nachází ještě jedna překrásná zahrada, nazývaná jako Květná zahrada. Tu založil v roce 1665–1675 kníže-biskup Karel II z Lichensteina za hradbami města na neplodné půdě a močálu tehdy nazývaný Libosad. Italští architekti Filiberta Luccheseho a dokončitel Giovanni Pietra Tencally sloučili soudobé vlivy italských a holandských zahrad ve velkoryse koncipovanou ranně barokní zahradu. V centru zahrady je rotunda – dominanta osmiúhelníkového půdorysu s bohatě zdobenou štukovou výzdobou. Na okraji zahrady je tzv. Kolonáda vyzdobená 44 sochami v nadživotní velikosti ve výklencích. Na průsečíku úhlopříček jsou umístěny fontány se sochařskou výzdobou – Lví kašna a kašna Tritonů. Na jihu zahrady jsou dvě bludiště (kulaté a čtvercové), rybníky s fontánami. Taktéž platí zákaz vjezdu cyklistům do této zahrady, ale těsně za vstupem je možno kolo zanechat.
Květná zahrada Kroměříž
foto: Michael 2002
UNESCO památky
Zahrady a zámek v Kroměříži byly v roce 1998 zapsány na seznam světového děditství UNESCO, tím byl potvrzen světový význam a jedinečnost tohoto souboru spojujícího umělecky komponované zahrady s barokní architekturou, už jenom proto by jste si prohlídku neměly nechat ujít. Po prohlídce zahrad, historické části města a dobrém obědě :-) v místním hostinci pokračujeme v putování dále na jih po cyklotrase č. 46. Vyjíždíme z města podél Moravy na Trávnické Zahrady do obce Trávník po rovince místní okresní silnicí. Z obce však cyklotrasa vede po nebezpečné mírně zvlněné asfaltové silnici. Dojíždíme do obce Kvasice. Jakoby toho nebylo dost i zde se nachází zámek, původně renesanční upraven počátkem 19. století v klasicistním stylu. Pokračujeme dále na Otrokovice rovinatou cestou, míjíme obec Bělov, před jezem přes Moravu odbočujeme v pravo, takže máme řeku Moravu stále po levé straně. Míjíme studánku a dojíždíme ke kynologickému klubu v Otrokovicích. Hodláme pokračovat stále podél Moravy ale o tom zase někdy příště…
Doporučené mapy:
CHŘIBY, č. 151, SHOcart, spol. s r. o. nebo CHŘIBY, BÍLÉ KARPATY A VIZOVICKÉ VRCHY, č. 26, KČT Praha
∙- Michael -∙