/ Cestopisy / Cyklo-výlety Česká Republika / Bojkovický okruh 38 km

Bojkovický okruh 38 km

16.5.2003 06:30 GMT – Vyjíždíme ze zámku Nový Světlov, který je dominantou obce Bojkovice a jehož krásu lze obdivovat nejen z bezprostřední blízkosti ale také z některých vysoko položených míst této trasy. Je umístěn ve středu původní obory na vysokém ostrohu nad řekou Olšavou.
Památníky amerických pilotů Krhov

Památníky amerických pilotů Krhov
foto: Michael 2003

Vyjíždíme ze zámku Nový Světlov, který je dominantou obce Bojkovice a jehož krásu lze obdivovat nejen z bezprostřední blízkosti ale také z některých vysoko položených míst této trasy. Sjíždíme přímo do Bojkovic, pak po rovinaté cyklotrase č. 5049 do obce Pitín. Odtud se vydáváme po cyklotrase druhé třídy č. 46 do obce Žítková. Cesta vede převážně lesem po slušné asfaltové a kamenité cestě charakterizuje ji prudké stoupání. Před obcí Žítková se rozevírá pohled do krajiny Karpatských kopců. Projíždíme obcí, mírným klesáním po kvalitní asfaltce dojíždíme na rozcestí „Boky“. Odtud velmi prudkým sjezdem po dobré cestě klesáme téměř na hranici se Slovenskou republikou do Starého Hrozenkova části zvané „Rovné“. Kolem místního rybníku pokračujeme rovinkou a poté mírným stoupáním stále po stejné cyklotrase č. 46 zvané též Beskydsko-karpatská.


Vyškovec

Vyškovec
foto: Michael 2003

Vyškovec
Dojíždíme do obce Vyškovec. Odtud však následuje asi kilometr a půl velmi prudké stoupání, fyzicky zdatní se mohou pokusit zdolat toto převýšení v sedle kola, neboť jde o velmi dobrý asfaltový povrch. Mírně vyčerpáni přijíždíme na „Hřibovnu“, což je místo téměř 700 m n. m., s velmi dobrým kruhovým rozhledem. Zde je také možnost odpočinku na přírodních lavičkách, nachází se zde jeden památník amerických letců, také zvonice. Po odpočinku pokračujeme stále po beskydsko-karpatské cyklotrase (někteří již říkají „cyklostreska“ :-), zdoláváme další převýšení po asfaltce, které však již není extrémně strmé. Asi po kilometru a půl v místě ze kterého vidíme zámek Nový Světlov, dáváme velkým kopcům pro dnešek konec. Po necelých dvou kilometrech sjíždíme z asfaltky na červenou turistickou stezku, která vede na Mikulčin vrch. Je to místo z rozhledem především na slovenskou část Bílých Karpat, s turistickou chatou a vysílačem signálu mobilních operátorů. Odtud až do Komně následuje velké klesání. Míjíme rozcestí „Troják“ a prudce klesáme až na rozcestí „Nový Dvůr“ alias „Rasová“, kde dáváme posilňující :-) přestávku. Poté klesáme směrem na obec „Komňa“. V polovině cesty je po levé straně vidět andezitový kamenolom „Bučník“. Následuje průjezd zmíněnou obcí, mírný kopeček a další tentokrát mírné klesání do Bojkovic. První část trasy je velmi fyzicky a časově náročná, druhou „sjezdovou“ část lze zdolat během několika málo desítek minut, kola MTB, trekking, trasa náročná.


Zajímavosti na trase


Zámek Nový Světlov

Zámek Nový Světlov
foto: Michael 2003

Zámek Nový Světlov
je dominantou Bojkovic a širokého okolí. Je umístěn ve středu původní obory na vysokém ostrohu nad řekou Olšavou. Původně jde o pozdně gotický hrad postavený v roce 1480 bratry Zbyňkem, Ctiborem a Jaroslavem z Landštejna. V 16. stolení byl pány z Tetourů přestavěn ve slohu renesančním. Ve druhé polovině 18. stolení byl hrad přebudován na barokní zámek a v letech 1846–1856 neogoticky upraven v tehdy módním tudorovském slohu. V nedávné době byl zámek prodán za „pouhých“ 10 milionů Kč, avšak nutné investice do oprav zámku si vyžádají dalších několik desítek miliónů korun.


Žítková, Bílé Karpaty

Žítková, Bílé Karpaty
foto: Michael 2003

Bílé Karpaty
Chráněná krajinná oblast (CHKO) a biosférická rezervace Bílé Karpaty – rozkládá se na jihovýchodě Moravy a západního Slovenska, má celkovou rozlohu 715 km2. Pohoří je tvořeno převážně pískovcem střídající se s jílovci a slínovci s podílem vápence. Nejvyšší horou je Velká Javořina 970 (m n. m) na moravsko-slovenské hranici s vynikajícím kruhovým rozhledem, turistické a lyžařské středisko. Od doby slovenského povstání je hora symbolem česko-slovenské vzájemnosti, probíhá zde bratření Čechů a Slováků. Druhým nejvyšším bodem je Veľký Lopeník (911 m n. m.). Charakteristickým rysem Karpatských kopců jsou louky, střídající se s polopřirozenými lesy. V roce 1996 byla Moravská část CHKO zařazena do sítě biosférických rezervací UNESCO.


Bučník
činný andezitový kamenolom blízko Komně.


Komňa
Stálá expozice J. A. Komenského a historie obce.


Památník pilotů bombardérů B-17G

Památník pilotů bombardérů B-17G
foto: Michael 2003

Památníky amerických pilotů bombardérů B-17G
V úterý 29. srpna 1944 brzy ráno vzlétlo ze základny v Itálii množství amerických bombardérů B-17G. Úkolem bylo bombardovat nádraží ve Vítkovicích. Jedna ze skupin však byla napadena německými stíhačkami a bylo sestřeleno 10 bombardérů. Přímo na trase je možno shlédnout památník vysoko nad obcí Vyškovec, další pak cca 300 m od motorestu Rasová po červené turistické značce a konečně památník na poli mezi obcemi Komňa a Krhov.


Doporučené mapy:
CHŘIBY, BÍLÉ KARPATY A VIZOVICKÉ VRCHY, č. 26; SLOVÁCKO - BÍLÉ KARPATY, č. 170


∙- Michael -∙

Publikováno v MF-DNES – dne 16.7.2003


do Půlnoci



 
 
Stavěla – osobní stránky
 
Surrealismus Medonoska
 
 






©opyright Michael Stavela 2001–2013, michael@stavela.cz
poslední aktualizace této stránky: 2003-05-16
datum poslední revize stránky: 2009-04-03

Veškerý obsah je určen jen pro osobní potřebu jednotlivce a nesmí být šířen!
Spamer into prison